a
Follow us
projekt architektoniczny

Co składa się na elementy dobrego projektu?

Projekty wnętrz wykonywane są na potrzeby domów jednorodzinnych, jak i hoteli, pensjonatów, restauracji, klubów, kantyn, budynków biurowych, salonów sprzedaży, obiektów służb mundurowych oraz innych wnętrz użyteczności publicznej. Każde z wymienionych tutaj miejsc wymaga innego podejścia, lecz dobry projekt, niezależnie od tego, czego będzie dotyczył, powinien spełniać pewne kryteria.

Zarys projektu

Początkowa faza projektu skupia się na określeniu charakteru przestrzeni i potrzeb klienta. Wnętrze musi dobrze się prezentować, a przy tym spełniać wymagania inwestora i mieścić się w jego budżecie. Wytyczne projektowe powinny zostać spisane, by określały wizję wspólną dla obu stron. Projekt najczęściej rozpoczyna się od podziału na strefy, które odpowiadają różnym czynnościom. Pomieszczenia o podobnych funkcjach umieszcza się blisko siebie. Projektowanie wnętrz powinno uwzględniać nie tylko wygląd, ale również wygodną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami. Architekci często angażują do współpracy różnego rodzaju salony, sklepy i firmy wykonawcze. Z jednej strony umożliwia to płynniejsze poruszanie się w materiałach, a z drugiej łatwiej jest wycenić poszczególne elementy. Niektórzy architekci na życzenie swoich klientów są w stanie zaprojektować indywidualne rozwiązania form użytkowych, w tym mebli i oświetlenia, które następnie wykonywane są w specjalizujących się w tym firmach. Podobnie jest z projektowaniem detali architektonicznych.

Wizualizacje projektowe

Kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu wstępnego. To pierwszy etap przedstawienia wizji architekta. W tym celu wykonywane są rzuty i wizualizacje komputerowe, które następnie są konsultowane z inwestorem. Projektant przeważnie wykonuje także dokumentację techniczną dla wykonawców, na której będzie opierał się kosztorys. Obejmuje ona m.in.:

  • rozmieszczenie ścian działowych,
  • rozmieszczenie oświetlenia,
  • ułożenie posadzek,
  • projekt elementów stałych,
  • projekty nietypowych form użytkowych,
  • kolorystykę,
  • spis materiałów,
  • specyfikację wyposażenia.

Do tego dołączanie jest opracowanie graficzne, które może być naniesione na karty A4 lub w formie multimedialnych prezentacji. Ostatecznym podsumowaniem, które kończy się zatwierdzeniem prac zawartych w umowie, jest projekt końcowy. Klient może także zlecić nadzór autorski nad realizacją projektu. Polega on na dopilnowaniu, by prace przebiegały zgodnie z projektem według założonej jakości i staranności. Zakres nadzoru jest elastyczny – zależy od tego, jak inwestor umówi się z projektantem.

Post a Comment