a
Follow us
architekt

Po czym poznać dobrego architekta?

Jeśli potrzebujesz architekta, to prawdopodobnie szybko natrafisz na wiele ofert. Brak rynkowego obeznania sprawia, że klienci najczęściej podążają za dobrą reklamą, co nie zawsze kończy się dobrze. Dlatego postanowiliśmy przedstawić wam kilka wskazówek, które pomogą rozpoznać dobrego architekta.

Zakres działalności

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w żadnej dziedzinie nie ma specjalisty od wszystkiego. Architekt ma pewne wyrobione umiejętności, które pozwalają poruszać mu się w różnych sferach, jednak osoba projektująca domy niekoniecznie na tak samo wysokim poziomie zaprojektuje ogrody i wnętrza budynków. Pomieszczenia użyteczności publicznej, hotele, sklepy, biura, salony sprzedaży, obiekty sakralne oraz prywatne domy wymagają indywidualnego podejścia. W przypadku projektowania tego typu przestrzeni niezbędny będzie architekt wnętrz. Niektóre większe projekty mogą wymagać pracy kilku osób, dlatego sprawdź, jakie specjalizacje posiadają architekci w biurach, które ciebie zainteresowały.

Referencje i portfolio

Są to dwa najważniejsze czynniki przy wybieraniu specjalistów. Dobry architekt powinien posiadać na swoim koncie zrealizowane projekty. Za pomocą referencji można dowiedzieć się, jak wygląda jego styl pracy, jakie są jej wyniki i przede wszystkim czy klienci byli zadowoleni z efektów. Natomiast dzięki portfolio można sprawdzić, jakimi dokładnie projektami zajmował się dany architekt i jaki reprezentuje styl. Większa liczba zrealizowanych zleceń oznacza dłuższą współpracę z klientami. Dodatkowo architekci posiadają swoje wizualizacje, dzięki którym można dokładniej sprawdzić, w jakich stylach się poruszają i które są im najbliższe. Mogą w nich znajdować się świetne projekty, które jeszcze nie zostały nigdzie wykorzystane. Wybór klienta jest podyktowany nie tylko doświadczeniem architekta, ale również tym, czy trafia on w jego gust.

Owocna współpraca

Kontakt architekta z klientem jest bardzo istotny, ponieważ rzutuje na cały okres współpracy. Architekt musi zrozumieć potrzeby nabywcy projektu, poznać jego preferencje i inspiracje oraz możliwości inwestycyjne. Projekt powinien spełniać oczekiwania funkcjonalne i estetyczne. Na podstawie tej relacji powstanie wizualizacja, która jest pierwszym krokiem do realizacji. Musi ona uwzględnić także wszelkie parametry zebrane podczas wizji lokalnej. Wstępna wizualizacja to również czas wprowadzanie poprawek i zmian. Dobry architekt powinien także współpracować ze specjalistami z innych dziedzin jak np. architektami wnętrz i ogrodów, florystami, artystami, stolarzami, ekipami wykończeniowymi itd. Znalezienie dobrych fachowców to pozytywny punkt owocnej współpracy.

Post a Comment